сряда, 5 август 2009 г.

Омаха (Omaha)

Всеки играч получава четири захлупени карти. По средата на масата се обръщат други пет, които са общи. Всеки може да използва две от картите си в ръка и три от таблото, за да събере печеливша комбинация. Раздава се подобно на тексаския покер, обръща се флоп от три карти и се правят слепи залози. По-сложното тук е в начина, по който се комбинират ръцете. След като видите картите, трябва да помислите добре какви възможности имате. На пръв поглед може да ви се стори, че имате изключително добри карти. Но не забравяйте, че можете да използвате само две от картите в ръката си.

На пръв поглед играч А веднага вижда фул (три четворки и две десетки), но тъй като може да използва само две карти от ръката си, на практика той има само два чифта (десетки и четворки).

Играч Б на пръв поглед има кента (A, К, Q, J, 10), но в действителност държи два чифта (валета и десетки).

На пръв поглед играч В може да има фул (три двойки и две десетки), но може да използва само две карти от ръката си и следователно също има два чифта (десетки и двойки).

Общи карти
А
Б
В
Примерни ръце на омаха

Стратегия на омаха
Стратегията е подобна на тексаския покер. Преди да вземете решение, трябва да видите флопа. Има обаче случаи, в които е по-разумно да се откажете още щом видите скритите си карти.

Един от най-лошите варианти е да получите каре в ръка. Можете да използвате само две карти, затова най-доброто, на което можете да се надявате, е чифт, без шанс да се подобри. Ако получите три еднакви също ви остава твърде нищожният шанс четвъртата да се появи в общите. Същото важи за четири карти с възможност за кольор; шансовете ви да съберете пет от един цвят силно намаляват.

Ръце на омаха, при които е най-разумно да се откажете

Най-добрите карти за игра са силни чифтове и високи карти от една боя (ако имате само две), които могат да ви осигурят кента.

След флопа ще имате по-добра възможност да изчислите шансовете си. Тогава ще можете да изчислите шансовете си за добра ръка. На този етап трябва да се опитате да елиминирате всеки, който има възможност да подобри ръката си и да ви бие.

"Ядка" (Nuts)
Както при тексаския покер, понякога се случва да сте сигурни, че държите най-добрата възможна ръка ("ядката") при дадените общи карти. Няма как да ви победят. Естествено, в такъв случай ще искате да увеличите максимално пода. Трябва да изберете стратегия според информацията, която имате за другите играчи. Трябва да поддържате залозите на най-подходящото ниво, за да подтикнете колкото се може повече противници да залагат максимално дълго време.

Изчисляване на шансовете
В стандартния покер за събирането на комбинация от пет карти се използва тесте от 52. При раздаването има 2 598 960 възможни ръце.

(52 х 52 х 50 х 49 х 48)/(1 х 2 х 3 х 4 х 5) = 2 598 960

За да разберете колко рядък е шансът да ви се падне силна комбинация при раздаване само на пет карти, представете си колко време ще е нужно, за да изиграете 649 740 ръце, шансът да получите кралска кента (royal flush). Ако изигравате, да речем средно по една ръка на пет минути, ще трябва да играете непрекъснато шест години и два месеца! Ако играете по няколко часа седмично, шансовете ви да получите royal flush от първа ръка граничат с чудо.

Вземете тесте карти и раздайте като за петима играчи на класически покер. Ако се поупражнявате така, ще осъзнаете колко рядко се случва да се раздадат силни комбинации и ще получите някаква представа за кои ръце си струва да играете. Чифтове се падат много често. Те са слаба комбинация, но чифт от силни карти много често ще ви бъде достатъчен, за да спечелите.

Ако покерът се играеше само с пет карти без допълнително раздаване, играчите щяха да се състезават само за слаби комбинации. Това е една от основните причини за съществуването на толкова много варианти на играта. С увеличаване броя на картите, които се раздават на всеки играч, или с правилото за смяна на карти от ръката с нови от тестето шансът за събиране на по-силни комбинации се увеличава. Тези правила правят играта по-интересна и вълнуваща.

Как се променят шансовете при различните игри?
Покер може да се играе по много различни начини. Може да се раздават или сменят различен брой карти. За да изчислите вероятностите за определена игра, трябва да имате предвид тези фактори.
При игри като Seven-card stud и тексаски покер комбинацията от пет карти се съставя с помощта на седем. При това положение можете да комбинирате 21 различни ръце от по пет карти:

(7 х 6 х 5 х 4 х 3)/(1 х 2 х 3 х 4 х 5) = 21

Това доста увеличава шансовете на играчите да съберат силна комбинация. От откритите карти на всеки участник или от таблото можете да се досетите за възможните комбинации и да изчислите вероятността някой да е събрал определена ръка.

При омаха за събирането на комбинация от пет карти се ползват девет. Следователно всеки играч може да смесва 60 различни ръце, което прави още по-лесно събирането на силна комбинация.

Затова имайте предвид, че докато чифт аса много често са достатъчни, за да спечелите на открит покер с пет карти, на омаха те най-вероятно ще бъдат бити.

По картите в ръката ви и изложените на масата можете да променяте преценката си за картите на другите играчи. Да вземем открития покер със седем карти, в който по четири карти на всеки играч се виждат.

В обърнатите карти на някого може да има две дами и две валета. За да събере фул, той трябва да има още едно вале или дама в ръка. Ако държите една дама, а в картите на друг играч има показано вале, фулът може да се събере само с две други карти - четвъртата дама или четвъртото вале.

Ако участниците са петима, 20 карти са обърнати на масата и в ръката ви има още три. Значи остават още 29 карти. Две от тях биха могли да допълнят фула. Това означава, че вероятността противникът ви да има фул е 2/(29 - 2) = 1/13,5.

Ако в картите на другите играчи или в ръката ви няма други валета или дами, вероятността противника ви да има фул е 4/(29 - 4) - 1/6,25. Виждате колко е важно да преценявате картите, които държите в ръка или виждате пред другите играчи.

Курс
Курсът е печалбата, която получавате срещу определен залог. Например, ако в пода има 50EUR и трябва да заложите 5, за да останете в играта, курсът е 10/1.

Сравнявайки шанса за събиране на определена комбинация с курса на печалбата, можете да прецените дали си струва да залагате.

За да бъде залагането ви ефективно, курсът трябва да е по-висок от шанса да получите печеливша комбинация. Да си представим, че курсът е 10/1, а вероятността да съберете печеливша комбинация е 1/4. За това си струва да играете. Ако обаче курсът е 8/1, а вероятността да съберете печеливша комбинация - 1/14, по-добре да се откажете.

Изчисление на шанса за подобрение
За да опростим сметките, ето един лесен начин за изчисляване на приблизителната вероятност да подобрите ръката си. Първо трябва да знаете колко карти ви трябват, за да завършите комбинацията си (недостигащи). Удвоете това число и прибавете 2.

Пример
На омаха, ако държите две пики и във флопа има още две, има шанс да съберете кольор. Пиките в тестето са общо 13. Четири от тях са вече раздадени - две в ръката ви и две във фЛопа. Остават девет (13 - 4 = 9).

Имате девет недостигащи карти: (9 х 2) + 2 = 20 Следователно имате около 20% шанс да съберете кольор и залогът ви не бива да е повече от 20% от общата сума на пода. Ако в пода има например 200EUR, залогът ви не трябва да надвишава 40EUR.

Пример
Имате чифт попове и искате да изчислите шанса си да ви се падне трети. Поповете са общо четири, вие имате два, значи в тестето също остават два. Имате две недостигащи карти: (2 х 2) + 2 = 6.

Следователно шансът ви за трети поп е около 6%. Залогът ви не трябва да надвишава шест процента от сумата в пода. Ако в него има 100EUR, не си струва да залагате повече от 6. Ако трябва например да заложите 10EUR, за да останете в играта, по-разумно е да се откажете.


Други статии по темата:

Няма коментари:

Публикуване на коментар